Spis zmian w serwisie w roku 2004


Następny rok

 1. 2005.

19 listopada 2004

 1. Andrzej Szydłowski udostępnił mi kolejne artykuły: wywiad "Zajrzeć do wnętrza", przeprowadzony przez Jerzego Cechowskiego dla "Odgłosów" oraz "Nadsamiec kontra Samochodzik" z "Przeglądu Tygodniowego", nr 49/1988, autorstwa Piotra Kuncewicza.
 2. Wojtek Kowalczyk opisał swoją wycieczkę do Jasienia i Węsior.

26 października 2004

 1. Podczas spotkania z nauczycielami po wieczornicy w zalewskiej szkole, której opis uzupełniłem o wiele nowych szczegółów, otrzymałem sporo ciekawych materiałów:
 2. Od Agnieszki Jurgielewicz: "Wspominają pisarza", artykuł z "Gazety Morąskiej", nr 40 (508), z 1-7 października 2004 r., autorstwa Grażyny Sobieraj.
 3. Od Elżbiety Miedzińskiej: "Domek Pana Samochodzika", artykuł z "Reportera", nr 92, z 17 września 2004 r., autorstwa Sebastiana Mierzyńskiego, "Nie tylko »Pan Samochodzik«" napisany przez SEG i "Pogrzeb mazurskiego tematu" autorstwa Zbigniewa Nienackiego, oba z "Gazety Olsztyńskiej", która ukazała się z datą 12-13 grudnia 1981 r. oraz "Tu żył, tu pracował" Wiesława Niesiobędzkiego, z "Nowego Kuriera Iławskiego" z 22 września 200 r. i wreszcie "Co słychać na Mazurach?" - wywiad przeprowadzony dla "Warmii i Mazur" w 1982 roku, z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej Pisarza.
 4. Stanisław Piechocki przesłał mi wspomnienie o Zbigniewie Nienackim, z którym współpracował w olsztyńskim oddziale ZLP.

8 października 2004

 1. W szkole w Zalewie odbyła się wieczornica poświęcona pamięci Pisarza, zorganizowana w dziesiątą rocznicę Jego śmierci.
 2. Sto pięćdziesiąta czwarta okładka, tym razem z niemieckiego wydania "Worka judaszów", od Tomasza Ścianowskiego.
 3. W dziale Z boku pojawiła się Samochodzikowa lista przebojów, prowadzona przez Mariusza Szylaka.
 4. Druga nowość w tym dziale: najzabawniejsze dialogi wybrane z książek Autora.

24 września 2004

 1. "Pan Samochodzik: życie pośmiertne" - druk artykułu Mariusza Czubaja w "Polityce", w numerze 37 (2469), z 11 września, a przede wszystkim to, że jego reklama była zamieszczona na głównej stronie onet.pl spowodowało, że przez jeden tylko weekend dwadzieścia sześć osób zaczęło subskrybować aktualizacje ZNHP. Serdecznie witam Was wszystkich :)
 2. Drugi już czat z Andrzejem Pilipiukiem, który odbył się w Czytelni Polityki, w portalu Onet.pl, 9 września 2004 r.

23 września 2004

Jezioro moje, z twojej toni
już nie wyciągnę sieci znów,
zabrakło siły w starczej dłoni.
I wiary brak, nadziei, słów.

I wy wrócicie tu łabędziem
w łopocie żagli białych skrzydeł,
mój grób z brzozowym krzyżem będzie
jak z Grottgerowskich malowideł.

Zarzućcie w tonie nocne sieci
po pieśni sen ukryty w fali.
A jeśli grobu nie znajdziecie,
zechciejcie chociaż wiersz ocalić.

"Złota rękawica" - fragmenty.

Dziś właśnie mija dziesięć lat od śmierci Zbigniewa Nienackiego. Uczcijmy Jego pamięć chwilą zadumy...

6 września 2004

 1. Reportaż z III Zlotu w Jerzwałdzie. Na zdjęcia tradycyjnie już trzeba będzie nieco poczekać.
 2. Adam Kutny nadesłał relację ze swojej wycieczki śladami szachownic.
 3. Krzysiek Szuba opisał wizję lokalną na Uroczysku.
 4. W dziale Z boku zamieściłem spis znanych mi prac magisterskich i doktoranckich, związanych twórczością Zbigniewa Nienackiego.

17 sierpnia 2004

 1. Jędrzej Chmielewski nadesłał, a Marek Krzyśków pomógł mi opracować artykuł Anity Chmary "Skiroławki" z "Gazety Pomorskiej", z dnia 25 czerwca 2004 r.
 2. Kolejne okładki w galerii: Maciek Giernatowski i Andrzej Szydłowski nadesłali mi "Worek Judaszów" wydany przez Warmię, ja sam kupiłem "Sztuki teatralne" wydrukowane przez Rzecz Kultową (zainteresowani znajdą tu kontakt z tym wydawnictwem). Ukazanie się obu tych tytułów to niezła gratka dla wielbicieli twórczości Zbigniewa Nienackiego. Rozrasta się też powoli galeria wydań zagranicznych, tym razem o okładkę ukraińskiego tłumaczenia "Nowych przygód", nadesłaną przez Jurija Kotilewskiego. Oprócz tego za kolejne skany dziękuje Magdzie Sidor. Licznik w galerii okładek wskazuje już sto pięćdziesiąt trzy.
 3. Nowe plakaty filmowe od Agnieszki Szczepańskiej, Kamila Kozłowskiego i Michała Siecińskiego.
 4. Grzesiek Podgórski wyszukał w portalu "Gazety Wyborczej" artykuł "Kinoteka młodego człowieka", napisany przez Jacka Szczerbę.

15 lipca 2004

 1. Trzymiesięczny brak aktualizacji strony spowodowany był intensywnymi pracami nad jej nowym wyglądem. I dziś właśnie ukazała się oficjalnie trzecia wersja serwisu.

16 kwietnia 2004

 1. Zmiany w dziale Ekranizacje, między innymi plakat i fotosy z filmu "Niesamowity dwór", które dostałem od Roberta Giersa.
 2. Dzięki współpracy Jacka Drążkowskiego, Agnieszki Greli, Andrzeja Kowalskiego, Magdy Sidor i Andrzeja Szydłowskiego powstała galeria rysunków przedstawiających wehikuł Pana Samochodzika.
 3. Kolejne uzupełnienie listy kontynuacji udało się przy pomocy Kamila Kozłowskiego.
 4. Krzysiek Szuba opisał swoją wycieczkę do zamku w Chenonceaux.
 5. Marek Ostrowski przysłał mi artykuł-konkurs "Szlakami Pana Samochodzika", wydrukowany w "Poznaj Swój Kraj", w numerze 5/95.

26 marca 2004

 1. Wytropione przez mnie artykuły: pierwszy, napisany przez Waldemara Lewandowskiego, "Patrzę, a to... Radzyń Chełmiński" z "Gazety w Bydgoszczy", nr 64, 16 sierpnia 2001 r., drugi, Wojciecha Orlińskiego, "Harcerz w długich spodniach" z "Gazety Wyborczej";, nr 14, 17 stycznia 2001 r. i trzeci, "Tropem Pana Samochodzika" z "Gazety Wyborczej Olsztyn", nr 202, 30 sierpnia 2000 r., w którym Sławomir Sobiechowski wspomina o naszym pierwszym Zlocie w 1999 r. w Jerzwałdzie.
 2. Sporo nowych informacji o ekranizacji "Templariuszy", zebranych przez Pawła Jankowskiego, Grzegorza Supła i Huberta Wygonowskiego.
 3. Kolejne materiały z kolekcji Pawła Jankowskiego: sto czterdziesta dziewiąta okładka do kolekcji, dwa nowe autografy w galerii zdjęć, kalendarz z miesięcznika "Wers" oraz mapki, które w pierwszych wydaniach powieści obrazowały miejsca akcji "Skarbu Atanaryka" i "Uroczyska".

15 marca 2004

  Druga część kolekcji wycinków prasowych ze zbiorów Grześka Wiktorowicza:
 1. Esej autorstwa Zbigniewa Nienackiego "Sam na sam ze sobą", który ukazał się jako oddzielna wkładka do miesięcznika "Warmia i Mazury", do numeru 7 z 1978 r.
 2. Trzy recenzje "Uwodziciela": "Drugie czytanie" Henryka Panasa, "Róża na katafalku" Bohdana Dzitko i "Pisarz-prawda-zabawa-literatura" Andrzeja Staniszewskiego z miesięcznika "Warmia i Mazury", nr 7, z lipca 1979 r.
 3. Od siebie dodałem uzupełnienie materiałów o "Złotej rękawicy", czyli opis zmian w kolejnych wydaniach.

19 lutego 2004

  Pierwsza część kolekcji wycinków prasowych ze zbiorów Grześka Wiktorowicza:
 1. Wywiad "Wyjść przygodzie naprzeciw", z "Gazety Olsztyńskiej", który Erwin Kruk przeprowadził w 1977 r.
 2. Wywiad "Nie wystarczą dobre chęci", z miesięcznika "Warmia i Mazury", nr 12 (346), z grudnia 1979 r., przeprowadzony przez Konrada Lenkiewicza.
 3. Fragment kolejnego wywiadu "Skandal to moja specjalność?", z "Wieczoru Wybrzeża", rozmowa z Teresą Zwierzchowską przeprowadzona w 1987 r.
 4. Esej "W cieniu zakwitających dziewcząt i chłopców, cz. 2", z "Warmii i Mazur", autorstwa samego Zbigniewa Nienackiego - napisany najpewniej w 1973 r.

30 stycznia 2004

 1. Nowe okładki od Edyty Wiśniewskiej, Bartka Januszewskiego, Krzyśka Jaworskiego i Zbyszka Markiewicza. Razem mam ich już sto czterdzieści osiem.
 2. Dodałem do galerii dwa zdjęcia, które Wiesław Paszta zrobił w sierpniu 1986 roku, podczas odwiedzin u Pisarza oraz wyszperany przez Jacka Drążkowskiego rysunek z szopki noworocznej 1988 z "Gazety Olsztyńskiej". Przy okazji zrobiłem w tym dziale małe przemeblowanie.
 3. W dziale Ekranizacje pojawiły się trzy plakaty filmowe, dzięki Radosławowi Krupce, który je wyszukał na stronie www.cinemaposter.com oraz Tomaszowi Kuznarowi, który tamtą stronę prowadzi.
 4. W portalu "Gazety Wyborczej" działa Forum skupiające fanów Pana Samochodzika.

Poprzedni rok

 1. 2003.

2004 © http://www.nienacki.art.pl

Masz uwagi? Napisz
Hosting: www.castlesofpoland.com
Autor: Piotrek Szymczak.
2004.01.01 - 2004.12.31